sobota, 2 marca 2013

1247. Pitcairn Islands private swap

Pitcairn (Wyspy Pitcairn, Henderson, Ducie i Oeno; ang. Pitcairn Islands; Pitcairn, Henderson, Ducie, and Oeno Islands; pitkern Pitkern Ailen) – grupa 4 wysp leżących na Oceanie Spokojnym w Polinezji między Australią a Ameryką Południową (położenie geograficzne: 25°04′S, 130°05′W). Do Pitcairn Islands Group należą wyspy Pitcairn (4,53 km²), Henderson, Ducie, Oeno (te trzy ostatnie są niezamieszkane) o łącznej powierzchni 47 km².
Liczba ludności w 1994 roku wynosiła 70 osób, a w 13 lat później już tylko 49 osób (2007). Jedyna miejscowość na wyspie to Adamstown.

Główna wyspa została nazwana na cześć angielskiego żeglarza Roberta Pitcairna, który w 3 czerwca 1767 spostrzegł po raz pierwszy nieznaną wówczas wyspę. W roku 1790 do niezamieszkanej jeszcze wyspy dotarła część zbuntowanej załogi angielskiego okrętu Bounty wraz z przywiezionymi z Tahiti kobietami i mężczyznami. Wkrótce po wylądowaniu marynarze spalili swój statek. Jego wrak został odkryty w 1957 w zatoce Bounty Bay. W 1793 doszło do wojny między Tahitańczykami a członkami załogi „Bounty”, w wyniku której zginęła większość mężczyzn na wyspie. W 1808, gdy przy życiu pozostał tylko jeden buntownik i 9 kobiet (oraz dzieci), na wyspę przybył amerykański statek wielorybniczy Topaz.

Sławny jest miód pszczeli z Pitcairn. Duży dochód przynosi sprzedaż poszukiwanych na świecie znaczków pocztowych. Jedyny partner handlowy to Nowa Zelandia.

Znajoma Ani z Japonii wysłała pocztówkę: dokładnie z wyspy Pitcairn. Najbardziej egzotyczna pocztówka w mojej kolekcji. I ma super znaczek: ze statkiem Bounty.

Wpisałam ją w kategorię swap, bo to pewnego rodzaju swap: pocztówka za kasę :D


1 komentarz:

TravellingPostcard pisze...

great card froma remote place!

http://postcardstravelaroundtheglobe.blogspot.nl/